Skip to content

20 Cortland Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Date
Feb 18, 1999

Property Information

Block378
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,792
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,300
58%
Improvement Value:$236,100
42%
Total Assessment$567,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+1.2%
2024$8,870+14.6%
2023$7,739+0.4%
2022$7,712+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 1673, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1967