Skip to content

33 Shelly Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Aug 23, 1978

Property Information

Block383
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,903
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
56%
Improvement Value:$248,300
44%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+0.0%
2024$8,668+14.9%
2023$7,545+0.3%
2022$7,519+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500

To: Zimmermann, Walter C & Yong Yong L

Sq Ft1,903DeedBook 1383, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1962