Skip to content

63 Appleman Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 24, 2016

Property Information

Block383
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,029
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,700
59%
Improvement Value:$226,800
41%
Total Assessment$549,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+0.5%
2024$8,664+15.5%
2023$7,503+0.4%
2022$7,469+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1308, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1961