Skip to content

888 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2000

Last Sale Date
Dec 28, 2019

Property Information

Block383
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage10,804
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$534,000
36%
Improvement Value:$950,000
64%
Total Assessment$1,484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,038-6.1%
2024$28,790-13.0%
2023$33,078-2.5%
2022$33,939-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000