Skip to content

858 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block383
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
95%
Improvement Value:$5,000
5%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,822+87.8%
2024$970-13.0%
2023$1,115-2.5%
2022$1,144-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$750,000

To: Barelli Services, Inc

DeedBook 7490, Page 1988Recorded1/25/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6491, Page 2377

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1539, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1985