Skip to content

5 Grier Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block377
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8303

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,984
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,500
59%
Improvement Value:$257,500
41%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+7.9%
2024$9,112+10.8%
2023$8,223+0.2%
2022$8,208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1560, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1964