Skip to content

48 Foxwood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Date
Mar 15, 2067

Property Information

Block385
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,215
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
54%
Improvement Value:$274,300
46%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250-0.2%
2024$9,267+13.1%
2023$8,196+0.2%
2022$8,181+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000

To:

Sq Ft2,215DeedBook 7455, Page 3146Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,215DeedBook 6913, Page 3033Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2250, Page 155

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1755, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1961