Skip to content

900 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$10,100,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block385
Lot3.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage64,857
Acreage13.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,166,000
50%
Improvement Value:$5,134,000
50%
Total Assessment$10,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$209,530-6.1%
2024$223,100-13.0%
2023$256,335-2.5%
2022$263,005-12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,100,000

To:

Sq Ft64,857DeedBook 7554, Page 2119

Property Built

Built

Year Built: 1979