Skip to content

12 Norris Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block386.01
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,345
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,400
52%
Improvement Value:$299,600
48%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552-0.1%
2024$9,566+9.4%
2023$8,747-4.6%
2022$9,167+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1590, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1978