Skip to content

10 Rieder Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$442,200
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block386.01
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,335
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,900
51%
Improvement Value:$320,400
49%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001-0.4%
2024$10,043+7.9%
2023$9,305-4.4%
2022$9,737+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,200

From:

To:

Sq Ft2,335DeedBook 7011, Page 3359Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,335DeedBook 6806, Page 734Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2203, Page 236

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 1662, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1975