Skip to content

10 Terry Ter

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block386.07
Lot76
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,359
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,900
53%
Improvement Value:$340,900
47%
Total Assessment$721,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+0.7%
2024$11,086+5.6%
2023$10,501-0.1%
2022$10,507+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,359DeedBook 7062, Page 3464Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 1462, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1981