Skip to content

44 Heather Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1980

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Apr 20, 1986

Property Information

Block386.01
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,692
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,100
57%
Improvement Value:$241,900
43%
Total Assessment$558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505+0.4%
2024$8,470+12.4%
2023$7,538-5.0%
2022$7,937+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500

To:

Sq Ft1,692DeedBook 1580, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1980