Skip to content

242 Glastonbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 17, 1997

Property Information

Block417.02
Lot242
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$269,000
62%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678-0.4%
2024$6,706+5.4%
2023$6,364+1.4%
2022$6,278+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,663DeedBook 2119, Page 315

Property Sale

Sale
$118,825
DeedBook 1574, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986