Skip to content

1 Norris Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$48,404
Last Sale Date
May 8, 2008

Property Information

Block386.02
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,624
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,500
62%
Improvement Value:$200,300
38%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,178+0.7%
2024$8,123+14.5%
2023$7,095-5.2%
2022$7,484+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$48,404

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6135, Page 2007

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 1957, Page 773

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 1588, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1975