Skip to content

11 Liberty La

Somerset, NJ 08873

Built 1976

Last Sale Price
$50,494
Last Sale Date
Jan 7, 1977

Property Information

Block386.04
Lot78
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,692
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
58%
Improvement Value:$231,700
42%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+0.5%
2024$8,411+12.6%
2023$7,469-5.0%
2022$7,866+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,494

To:

Sq Ft1,692DeedBook 1344, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1976