Skip to content

44 Cedar Brook Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$66,830
Last Sale Date
Sep 24, 1979

Property Information

Block386.04
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,784
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,800
57%
Improvement Value:$244,100
43%
Total Assessment$561,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+0.4%
2024$8,782+12.0%
2023$7,839-4.9%
2022$8,239+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$66,830

To:

Sq Ft1,784DeedBook 1408, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1979