Skip to content

137 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block386.10
Lot123
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,500
57%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+2.9%
2024$6,214+5.1%
2023$5,910+1.6%
2022$5,814-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6985, Page 3339

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6259, Page 99

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2106, Page 360

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 1500, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1984