Skip to content

60 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block386.10
Lot193
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$232,600
56%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,272+3.1%
2024$6,083+5.6%
2023$5,759+1.7%
2022$5,660-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$264,900

To:

Sq Ft1,309DeedBook 7020, Page 1320

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6187, Page 1633

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 2137, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$82,850
DeedBook 1490, Page 184