Skip to content

112 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block386.10
Lot129
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,325
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,500
57%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+2.9%
2024$6,214+5.1%
2023$5,910+1.6%
2022$5,814-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 7519, Page 3214

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 5973, Page 2668

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1497, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1984