Skip to content

101 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block386.10
Lot149
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,329
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$233,400
56%
Total Assessment$418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,285+3.1%
2024$6,096+5.6%
2023$5,775+1.7%
2022$5,676-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 2337, Page 95

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 1681, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1984