Skip to content

92 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block386.10
Lot153
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$235,400
56%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+3.1%
2024$6,125+5.5%
2023$5,808+1.7%
2022$5,710-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$488,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 7568, Page 28

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6683, Page 3343Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1796, Page 188

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 1500, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1984