Skip to content

81 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block386.10
Lot167
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,325
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
40%
Improvement Value:$277,800
60%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+2.7%
2024$6,374+4.6%
2023$6,093+1.5%
2022$6,002-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 7577, Page 2858

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,325DeedBook 6931, Page 746Recorded12/28/2016

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5045, Page 622

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1931, Page 346

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1496, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1984