Skip to content

129 Hickory Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1983

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block386.12
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,113
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,100
45%
Improvement Value:$386,100
55%
Total Assessment$702,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+4.1%
2024$10,601-0.1%
2023$10,610+2.1%
2022$10,392+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft3,113DeedBook 7140, Page 296Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$474,800
DeedBook 6342, Page 1584

Property Sale

Sale
$294,900
DeedBook 2353, Page 643

Property Sale

Sale
$292,900

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 1772, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$116,600
DeedBook 1447, Page 13