Skip to content

9 Domino Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1973

Last Sale Price
$514,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block468.06
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8701

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,132
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,400
46%
Improvement Value:$361,000
54%
Total Assessment$668,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,079+3.5%
2024$9,740+3.6%
2023$9,400+0.8%
2022$9,325-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$514,000

To:

Sq Ft3,132DeedBook 7331, Page 3579Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$373,300

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 6657, Page 1302Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1448, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1973