Skip to content

36 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Jun 15, 2054

Property Information

Block388
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,280
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
58%
Improvement Value:$213,400
42%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+5.2%
2024$7,533+11.6%
2023$6,747+2.4%
2022$6,591+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6341, Page 1945

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 6147, Page 1377

Property Built

Built

Year Built: 1955