Skip to content

16 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Date
Jun 19, 2064

Property Information

Block388
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,037
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
50%
Improvement Value:$290,100
50%
Total Assessment$580,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+3.9%
2024$8,547+8.1%
2023$7,910+1.7%
2022$7,779+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,037DeedBook 6765, Page 1451

Property Built

Built

Year Built: 1962