Skip to content

1 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block389
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,524
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,300
52%
Improvement Value:$274,200
48%
Total Assessment$565,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706+4.3%
2024$8,350+8.7%
2023$7,684+1.8%
2022$7,548+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7462, Page 1550

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5752, Page 3632

Property Built

Built

Year Built: 1955