Skip to content

19 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Jun 14, 1985

Property Information

Block389
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,932
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,900
59%
Improvement Value:$227,100
41%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+5.3%
2024$8,226+12.2%
2023$7,332+2.5%
2022$7,154+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500

To:

Sq Ft1,932DeedBook 1543, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1950