Skip to content

58 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block392
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,972
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,800
55%
Improvement Value:$265,800
45%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+5.0%
2024$8,773+10.5%
2023$7,936+2.1%
2022$7,772+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 2190, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1953