Skip to content

12 Bedford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Date
Mar 1, 2056

Property Information

Block392
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,283
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
60%
Improvement Value:$212,900
40%
Total Assessment$532,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+5.4%
2024$8,029+13.0%
2023$7,106+6.5%
2022$6,670+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,283DeedBook 5152, Page 551

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2179, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1963