Skip to content

43 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Jun 20, 2060

Property Information

Block424.01
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,288
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,000
52%
Improvement Value:$270,400
48%
Total Assessment$567,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,763+4.9%
2024$8,354+8.7%
2023$7,688+1.8%
2022$7,553+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 5431, Page 2164

Property Built

Built

Year Built: 1959