Skip to content

20 Tripplet Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block395
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,899
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,400
58%
Improvement Value:$232,200
42%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,474+4.1%
2024$9,097+17.4%
2023$7,748+3.7%
2022$7,473-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964