Skip to content

4585 4587 Rt 27

Kingston, NJ 08528

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block3
Lot16.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNBH
Sq Footage1,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
33%
Improvement Value:$512,000
67%
Total Assessment$764,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,935-6.4%
2024$14,883-12.7%
2023$17,045-2.2%
2022$17,427-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988