Skip to content

32 Summerall Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Dec 27, 2067

Property Information

Block401
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,900
47%
Improvement Value:$382,100
53%
Total Assessment$723,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,488+2.2%
2024$11,236+7.5%
2023$10,453+2.2%
2022$10,231-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,900

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 7055, Page 685Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$448,000
DeedBook 6147, Page 1157

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 2000, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1964