Skip to content

18 Sherman Cir

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Dec 31, 2003

Property Information

Block401
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,900
56%
Improvement Value:$269,900
44%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,092+3.5%
2024$9,753+11.7%
2023$8,734+3.1%
2022$8,474-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

To: Petinatos, Demitre & Sonia

Sq Ft2,150DeedBook 5533, Page 2031

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1266, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1964