Skip to content

30 Hughes Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block401
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,904
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$341,800
46%
Improvement Value:$404,800
54%
Total Assessment$746,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+2.0%
2024$11,545+7.2%
2023$10,769+2.0%
2022$10,555-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 1687, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1964