Skip to content

13 Sweetbriar Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block408
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,634
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,800
59%
Improvement Value:$207,700
41%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+0.4%
2024$7,896+12.8%
2023$6,997+5.3%
2022$6,643+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To: Arevalo, Victor & Paola

Sq Ft1,634DeedBook 5988, Page 863

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 2178, Page 578

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 1617, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1965