Skip to content

7 Lilac La

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block414
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,676
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,600
58%
Improvement Value:$233,700
42%
Total Assessment$556,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+0.4%
2024$8,738+11.9%
2023$7,808+5.3%
2022$7,415+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From: KANEPS, ARTIS E. & SUSAN

To: Gargiulo, Michele, GARGIULO, MICHELE

Sq Ft1,676DeedBook 6973, Page 980Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6518, Page 997

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1396, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1965