Skip to content

5 Azalea La

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Oct 22, 2004

Property Information

Block413
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
61%
Improvement Value:$206,700
39%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+0.6%
2024$8,398+13.2%
2023$7,418+5.7%
2022$7,016+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,900

To: Berros, Mayra

Sq Ft1,575DeedBook 5663, Page 1529

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2178, Page 412

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1516, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1965