Skip to content

254 Berger St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Oct 23, 2007

Property Information

Block413
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,908
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,600
56%
Improvement Value:$243,500
44%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+0.1%
2024$8,722+10.4%
2023$7,901+4.8%
2022$7,539+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

To: Ortlepp, Mark D

Sq Ft1,908DeedBook 6084, Page 2984

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1401, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1965