Skip to content

135 Wilson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Jul 1, 2057

Property Information

Block417.01
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,100
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,500
60%
Improvement Value:$184,800
40%
Total Assessment$460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308-2.7%
2024$7,513+14.7%
2023$6,550+1.0%
2022$6,485-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 7520, Page 1690Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1789, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1958