Skip to content

1789 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Date
Jul 14, 2054

Property Information

Block422
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,052
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
68%
Improvement Value:$142,000
32%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+3.5%
2024$6,975+10.6%
2023$6,306+6.2%
2022$5,936+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7420, Page 3672Recorded1/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951