Skip to content

106 Chatsworth Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block417.02
Lot106
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage947
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
54%
Improvement Value:$185,000
46%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+0.4%
2024$5,779+9.0%
2023$5,301+2.1%
2022$5,191-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft947DeedBook 7448, Page 2213Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft947DeedBook 7402, Page 2416Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6437, Page 1178

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6306, Page 1909

Property Sale

Sale
$116,950
DeedBook 2293, Page 794

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2279, Page 149

Property Sale

Sale
$91,490
DeedBook 1566, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1985