Skip to content

122 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$93,565
Last Sale Date
Oct 3, 1985

Property Information

Block417.02
Lot122
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
45%
Improvement Value:$264,700
55%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565-0.3%
2024$6,587+7.7%
2023$6,116+1.5%
2022$6,025+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$93,565

To:

Sq Ft1,336DeedBook 1556, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1985