Skip to content

166 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$99,565
Last Sale Date
Dec 18, 1985

Property Information

Block417.02
Lot166
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
49%
Improvement Value:$227,100
51%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379-0.2%
2024$6,390+7.1%
2023$5,965+1.6%
2022$5,871+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$99,565

To:

Sq Ft1,336DeedBook 1565, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1985