Skip to content

162 Picadilly Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block417.02
Lot162
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
44%
Improvement Value:$273,600
56%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676-0.4%
2024$6,704+7.3%
2023$6,251+1.4%
2022$6,163+2.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6884, Page 2451Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6155, Page 2456

Property Sale

Sale
$207,900
DeedBook 5295, Page 1869

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2111, Page 151

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1961, Page 738

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1851, Page 518

Property Sale

Sale
$101,990
DeedBook 1564, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1985