Skip to content

190 Buckingham Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block417.02
Lot190
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$230,600
52%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427-0.2%
2024$6,440+8.3%
2023$5,947+1.6%
2022$5,852+2.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 7483, Page 1895Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 6809, Page 1775Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$274,900

To:

DeedBook 5679, Page 1730

Property Sale

Sale
$237,000

To:

DeedBook 5464, Page 626

Property Sale

Sale
$123,500

To:

DeedBook 2087, Page 475

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1958, Page 781

Property Sale

Sale
$97,990
DeedBook 1562, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1985