Skip to content

235 Glastonbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block417.02
Lot235
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
35%
Improvement Value:$303,200
65%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772-0.5%
2024$6,807+5.1%
2023$6,479+1.3%
2022$6,396+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,663DeedBook 6806, Page 1471Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6217, Page 327

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2005, Page 340

Property Sale

Sale
$114,075
DeedBook 1575, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1986