Skip to content

359 Cotswold Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block417.02
Lot359
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6302

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
35%
Improvement Value:$305,600
65%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801-0.5%
2024$6,838+5.0%
2023$6,514+1.3%
2022$6,432+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,663DeedBook 6925, Page 3699Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$131,250
DeedBook 2120, Page 24

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 1695, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1986