Skip to content

79 Winchester Way

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block417.02
Lot79
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
45%
Improvement Value:$259,300
55%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478-0.2%
2024$6,494+7.1%
2023$6,065+1.5%
2022$5,972+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2211, Page 201

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 1877, Page 683

Property Sale

Sale
$122,760
DeedBook 1584, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1985